Materiały

O dwóch rybkach, dwóch królestwach, łapaniu oddechu i powrocie do domu – WPROWADZENIE

Jako że wrzesień jest u nas w Abba Youth miesiącem mówienia o Dobrej Nowinie, również w tym roku przygotowywaliśmy cykl trzech spotkań na ten temat. Sposobów na przedstawienie Ewangelii jest wiele. Wydaje mi się, że w tym roku udało nam się przygotować całkiem zgrabny materiał, którym chcielibyśmy się podzielić.

 

Gdyby ktoś chciał wykorzystać pomysł, będą potrzebne poniższe rekwizyty:

  • akwarium z wodą – większe robi lepsze wrażenie; nowe mające rozmiar w granicach 50/30/40 cm kosztuje kilkadziesiąt złotych, gdyby ktoś nie miał. Ważne, żeby szkło było czyste.
  • żywa rybka – my pożyczaliśmy od jednej z osób z Youtha (Agatka, dziękuję J )
  • sztuczna rybka –  tę najlepiej kupić w sklepie wędkarskim. Przynęty, jako że mają wabić, są najbardziej realistyczne. Ważne żeby rybka była bez haczyków. Wielkościowo podobna do żywej.
  • widoczek morza, słuchawki lub inne rekwizyty wg własnego pomysłu
  • fotel udający tron
  • korona (najlepiej taka fikuśna i mało dodająca splendoru… 😉 )

 

Cykl podzieliliśmy na trzy spotkania.

Mała dygresja: doszliśmy do tego, że dobrze jest robić cykle, a nie pojedyncze spotkania na wybrany temat. Zwłaszcza jeśli temat jest istotny. Jeśli ktoś opuści jedno spotykanie, nie ominie go cały temat. Dobrze jest więc zacząć od przypomnienia głównej myśli z poprzedniego spotkania.

Mała dygresja numer 2: dobrze jest użyć jakiegoś rekwizytu pomagającego zrozumieć temat. Nie musi być skomplikowany, jednak dzięki niemu, o dziwo, niektóre nauczania są pamiętane jeszcze kilka lat później! Warto się więc o nie postarać i mądrze wykorzystać.

 

Cykl nazwaliśmy Friendzone (trafna definicja w Wikipedii;) ). Kiedy Bóg mówił o kimś, że jest Jego przyjacielem, oznaczało to znacznie więcej niż bycie w znajomych na Facebooku. Znaczyło to też coś więcej niż zwracanie się o pomoc do Boga w potrzebie. Friendzone to zdecydowanie nie miejsce dla Boga w naszym życiu (a niestety często tam ląduje…).

Zwykle pierwsze nauczanie dotyczy miłości Boga. W tym roku zaczęliśmy jednak od innego tematu, a mianowicie od grzechu i jego konsekwencji. Dlaczego? Widzimy, że jest wiele młodych osób, które na hasło „Bóg Cię kocha” mówi „o, to fajnie”. I na tym kończy się zmiana życia, bo skoro Bóg mnie kocha, to chyba wszystko jest ok. Dlatego chcieliśmy najpierw zacząć od pokazania miejsca, w którym ktoś się znajduje. Żeby potem pokazać co mylnie myślimy, że jest ratunkiem z tego miejsca oraz pokazać prawdziwe rozwiązanie. Potem, że nie wystarczy o Nim usłyszeć, ale że jest też pewna nasza decyzja, którą potrzebujemy podjąć. Chcieliśmy od razu powiedzieć, co dalej. Znam osobiście osoby, które na decyzji oddania życia Jezusowi, właściwie skończyły swój rozwój duchowy.

W kolejnych artykułach umieścimy treści z poszczególnych spotkań.

 

Uwaga:

Zamieszczone wpisy są skryptami z naszych nauczań. Jeżeli chcesz ich użyć – masz nasze pozwolenie. Możesz też je modyfikować, bo łatwiej jest mówić coś, co jest moje, niż prezentować czyjeś myśli. 🙂

Krzysiek